czwartek, 30 grudnia 2010

Księżniczka z Burundi

Opis
Księżniczka z Burundi - Neolamprologus brichardi. Jest atrakcyjną rybą, która przebywa w miejscach skalistych, przy dnie. Jest rybą monogamiczną, żyjącą na wydzielonym przez siebie terytorium. W obronie swego terytorium i wylęgu, zdolna jest do zabicia intruza nie tylko swojego gatunku, ale także znacznie większą od siebie, drapieżną rybę. Służą jej do tego szczęki uzbrojone w ostre ząbki. U tego gatunku nie ma wyraźnego dymorfizmu płciowego, jedynie starsze samce mają na głowach narośle tłuszczowe.

Księżniczka z Burundi - Neolamprologus brichardi
Rodzina
Pielęgnice

Pochodzenie
Jezioro Tanganika

Długość ciała
Osiąga wielkość do 10 cm

Odżywianie
Zarówno młode, jak i okazy doroślenie jedzą dużo i są wybredne. Pierwszym im pokarmem są larwy solowca, następnie widłonogi, wioślarki, larwy komarów. Jedzą również mielone mięso dorsza zmieszane z agarem i topionym serem. Rureczniki można im podawać im jedynie jako pokarm zastępczy. Ryby te nie zjadają suszonego pokarmu ani larw ryb pielęgniczkowatych.

Temperatura
Nie powinna spadać poniżej 26ºC.

Warunki hodowlane
Idealnym środowiskiem dla niej jest skaliste dno z licznymi jaskiniami i zagłębieniami. Kamienie chronią również rośliny przed ich wykopaniem. Odczyn pH nie powinien spadać poniżej 7. twardość 15ºdGH i 4ºdCH.

Rozmnażanie
Do rozrodu księżniczce z Burundi wystarcza akwarium o pojemności 100 litrów. Na jego dnie umieszczamy filtr mechaniczny, zawierający między innymi wapień stabilizujący pH. W zbiorniku powinny się znajdować również doniczki bez dna oraz płaskie kamienie, tworzące przestronne pieczary. Do akwarium wprowadza się tylko jedną parę ryb. Samica składa na suficie pieczary około 200 ciemnoczerwonych jaj o średnicy 1 mm. Młode wylegają się po 3 dobach, a po następnych 9 potrafią swobodnie pływać. Rodzice troskliwie opiekują się jajami i narybkiem, często nawet trzema generacjami jednocześnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz